Overview
С решение на Управителния съвет на Националния Доверителен Екофонд от 24.01.2017 г. са одобрени за финансиране по пилотната схема на Инвестиционна програма Минерални води (ИПМВ) проектите на 9 общини:
- Община Разлог
- Община Полски Тръмбеш
- Община Велинград
- Община Бургас
- Община Сапарева баня
- Община Септември
- Община Панагюрище
- Община Минерални бани
- Община Берковица
С решение на УС на Националния Доверителен Екофонд стартира пилотна схема на новата Инвестиционна програма Минерални води. За кандидатстване е необходимо да се запознаете и използвате утвърденото Оперативно ръководство на програмата с всичките му приложения.
Срокът за подаване на проекти по тази покана е 16.12.2016г.
Може да задавате въпроси по схемата до 30.11.2016 г. Отговорите ще бъдат публикувани периодично.
Нашият екип е подготвил всички необходими документи за лесно преминаване на целия процес на кандидатстване и изпълнение на проектите по схемата.
Въпроси и отговори по пилотна схема на Инвестиционна програма Минерални води към 02 декември 2016
Въпроси и отговори в PDF формат
В чл. 2 ал. 2 от Оперативното ръководство (ОР) са определени допустимите кандидати като в Указанията за кандидатстване са изброени условията, на които те трябва да отговарят. В чл. 3 ал.1 и 2 от ОР са изброени допустимите разходи. Оперативното ръководство предвижда оценка на икономическата и екологична ефективност на проектните предложения.
В Приложение 3.6 към Формуляра за кандидатстване (Приложение 3 от ОР) е предоставен примерен модел на Бизнес план. Бизнес планът трябва да съдържа всички необходими елементи, доказващи социалната и икономическа обоснованост на предлаганата инвестиция. При оценка на проекта за целите на класиране на постъпилите предложения, се използва предоставената в бизнес плана информация (срок на откупуване на инвестицията).
В чл. 2 на оперативното ръководство са определени целите и допустимите бенефициери по програмата. В чл.3, ал. 2 са изброени допустимите за финансиране видове СМР. Допълнителни указания са отразени в поканата за набиране на проекти и указанията към нея (Приложения 1а и 2). Изискването е кандидатът да представи убедителна социална и икономическа обосновка на предлаганата инвестиция.
В чл.3, ал. 2 на оперативното ръководство на програмата са изброени допустимите за финансиране видове СМР. Допълнителни указания са отразени в поканата за набиране на проекти и указанията към нея (Приложения 1а и 2). Програмата е насочена към съществуващи и действащи сондажи.
Съгласно Приложение 3 и Приложение 5 към Оперативното ръководство на програмата, тези документи са необходими. Комисията за оценка ще вземе решение относно проектни предложения, в които тези документи не са представени, но са представени доказателства за стартирана процедура за тяхното издаване.
В чл. 3 ал. 2 от Оперативното ръководство (ОР) са определени допустимите разходи за СМР, а именно за ремонтни дейности/ подмяна/ разширяване/ изграждане на инфраструктура - публична общинска собственост за минерални води, както и за инфраструктурата за минерални води – публична държавна собственост, за която общините имат задължение за поддръжка, произтичащо от Закона за водите и съгласно Решенията на Министъра на околната среда и водите за предоставяне безвъзмездно за ползване и управление на находище на минерална вода – ИДС, по реда на § 133 от ПЗР (Преходни и Заключителни Разпоредби) на Закона за изменение и допълнение на Закона за водите.
Средното ниво се определя от данните, предоставени в проектните предложения и се изчислява за конкретния пакет от проекти, които се оценяват от Комисията. Данните за спестените емисии се извличат от Раздел 2, т. 2.6 от Формуляра за кандидатстване, а за реализираните приходи от точка 3.4. в Раздел 1 на формуляра. Целта на кандидатите в тази насока трябва да е да представят реалистични КСС и бюджети за СМР.
Приложение 3.2 се попълва задължително и в случаите, когато общините имат задължение за поддръжка на инфраструктурата за минерални води – публична държавна собственост, произтичащо от Закона за водите и съгласно Решенията на Министъра на околната среда и водите за предоставяне безвъзмездно за ползване и управление на находище на минерална вода – ИДС, по реда на § 133 от ПЗР (Преходни и Заключителни Разпоредби) на Закона за изменение и допълнение на Закона за водите.
Съгласно Приложение 3 и Приложение 5 към Оперативното ръководство на програмата, този документ се изискват. Комисията за оценка ще вземе решение относно проектни предложения, в които тези документи не са представени, но са представени доказателства за стартирана процедура за тяхното издаване.
Съгласно чл. 119, ал. 4, т. 2 от Закона за водите, за да се ползва едно находище, съответно за да се изпълняват СМР, СОЗ трябва да е учредена. Комисията за оценка ще вземе решение относно проектни предложения, в които съответните документи не са представени, но са представени доказателства за стартирана процедура за тяхното издаване.
Чл. 5, ал. (2) от ОР регламентира кандидатстването по ИПМВ - Начинът на представяне на проектните предложения се определя в Указанията за кандидатстване за финансиране на проекти към всяка конкретна покана. Съгласно Указанията за кандидатстване за финансиране на проекти в рамките на Пилотната схема, бенефициери могат да бъдат общини, които имат готови инвестиционни проекти. Посочените бенефициери да са с пълна проектна готовност, с приключили процедури по устройствено планиране (където е приложимо), както и с изготвен бизнес план за ползването на съответното находище за срок от минимум 10 години. Срокът на поканата е 16 декември 2016, тогава стартира и оценката на получените проектни предложения.
В чл. 3 ал. 2 от Оперативното ръководство (ОР) са определени допустимите разходи за СМР, а именно за ремонтни дейности/ подмяна/ разширяване/ изграждане на инфраструктура - публична общинска собственост за минерални води, както и за инфраструктурата за минерални води – публична държавна собственост, за която общините имат задължение за поддръжка, произтичащо от Закона за водите и съгласно Решенията на Министъра на околната среда и водите за предоставяне безвъзмездно за ползване и управление на находище на минерална вода – ИДС, по реда на § 133 от ПЗР (Преходни и Заключителни Разпоредби) на Закона за изменение и допълнение на Закона за водите, в т.ч., но не само:
- водопреносна и водоразпределителна мрежа за минерални води, в т.ч. помпени станции и др.
- топлообменници; събирателни резервоари, водомерни и каптажни разпределителни шахти за минералната вода преди подаването й към водоползвателите; оборудването за експлоатация (помпа); оборудване на водовземното 5 съоръжение с водомер, манометър, термометър и др.; ремонт на устиевото оборудване на водовземното съоръжение и др. подобни; малки съоръжения и инсталации за обществено ползване.
В чл. 3 ал. 2 от Оперативното ръководство (ОР) са определени допустимите разходи за СМР, а именно за ремонтни дейности/ подмяна/ разширяване/ изграждане на инфраструктура - публична общинска собственост за минерални води, както и за инфраструктурата за минерални води – публична държавна собственост, за която общините имат задължение за поддръжка, произтичащо от Закона за водите и съгласно Решенията на Министъра на околната среда и водите за предоставяне безвъзмездно за ползване и управление на находище на минерална вода – ИДС, по реда на § 133 от ПЗР (Преходни и Заключителни Разпоредби) на Закона за изменение и допълнение на Закона за водите, в т.ч., но не само:
- водопреносна и водоразпределителна мрежа за минерални води, в т.ч. помпени станции и др.
- топлообменници; събирателни резервоари, водомерни и каптажни разпределителни шахти за минералната вода преди подаването й към водоползвателите; оборудването за експлоатация (помпа); оборудване на водовземното съоръжение с водомер, манометър, термометър и др.; ремонт на устиевото оборудване на водовземното съоръжение и др. подобни; малки съоръжения и инсталации за обществено ползване.
Съгласно чл. 2, ал. 1 от Оперативното ръководство (ОР) основните принципи и цели на ИПМВ са:
- Финансиране на проекти, водещи до оползотворяване на топлинната енергия на минералните води и като резултат - директно или индиректно намаляване на емисиите на парникови газове;
- Целево разходване на средства за ремонтни дейности/ разширяване/ изграждане на инфраструктура – общинска собственост, за минерални води;
- Безвъзмездно предоставяне на средства за финансиране на част от инвестициите, водещи до подобряване и повишаване на ефективното използване на ресурсите от минерални води;
- Мотивиране на общините, потенциални кандидати за финансиране по Инвестиционната програма „Минерални води“ да подготвят проекти за подобряване използването на природните ресурси от минерални води.
Съгласно чл. 2, ал. 2 от ОР регламентира допустимите бенефициери и размера на безвъзмездното финансиране: Допустимите бенефициери по ИПМВ са общини, управляващи ресурси - минерални води. В поканата и указанията се дефинират конкретни допълнителни изисквания в зависимост от целите на съответната покана. Максималният размер на финансирането е процент от стойността на инвестиционния проект и покриване на лихвите по взети кредити за реализирането му (съгласно условията на конкретната покана). Стойността на безвъзмездната субсидия по Пилотната схема на ИПМВ е в размер, равен на сбора от сумата, представляваща 50% от стойността на инвестиционния проект и сумата, представляваща разходите за покриване на лихвите по кредити за реализацията на проекта.
На страницата на НДЕФ епубликуван е нов модел на Декларацията за държавни помощи.
Съгласно Приложение 5 към ОР – т. 1 от Списъка за окомплектоване на техническата документация е указано, че проектът трябва да съдържа следните части: ВиК-технологична; Геодезия - ситуативен и трасировъчен план; Архитектурна - на сграда и ограда на СОЗ; Строително-конструктивна; Електро - и КИП и А; ОВ; Пожарна безопасност; План за безопасност и здраве; План за управление на отпадъците; Геология и Хидрогеология, където се налага; Проект за организация на строителството и календарен график за изпълнението му; Обобщена количествена сметка.
Съгласно Приложение 5 към ОР – т. 2 от Списъка за окомплектоване на техническата документация и в Изискванията за подредбата на проектната документация е указано, че заверката на тези документи се прави от Съставителя (Проектанта) (име, подпис, длъжност) и Възложителя (Общината) (име, подпис, длъжност и печат)
В чл. 3 ал. 2 от Оперативното ръководство (ОР) са определени допустимите разходи за СМР, а именно за ремонтни дейности/ подмяна/ разширяване/ изграждане на инфраструктура - публична общинска собственост за минерални води, както и за инфраструктурата за минерални води – публична държавна собственост, за която общините имат задължение за поддръжка, произтичащо от Закона за водите и съгласно 8 Решенията на Министъра на околната среда и водите за предоставяне безвъзмездно за ползване и управление на находище на минерална вода – ИДС, по реда на § 133 от ПЗР (Преходни и Заключителни Разпоредби) на Закона за изменение и допълнение на Закона за водите.
Съгласно Приложение 3 (Формуляр за кандидатстване) към Оперативното ръководство, едно от изискваните приложения към Формуляра е:
Документ за осигурено съфинансиране (Декларация от кмета на общината за осигурено съфинансиране (свободен текст), проект на договор за кредит или др.).
Съгласно Приложение 6 (Договор за финансиране) към Оперативното ръководство, в чл. 24.1 са изброени приложенията, неразделна част от договора: Приложение 3: Доказателство за осигурено съфинансиране (Решение на ОбС).
В Приложения 4 и 4.1 (Раздел II, т. 6) от ОР по ИПМВ ясно са показани критериите за оценка на инвестиционните предложения. 5 точки получават проекти с предвиден срок за реализация на проекта под 8 (осем) месеца, съответно 4 точки получават проекти със срок на изпълнение от 8 до 12 месеца и 1 точка е предвидена за проекти с реализация над 18 месеца.
- В чл. 3 ал. 2 от Оперативното ръководство (ОР) са определени допустимите разходи за СМР, а именно за ремонтни дейности/ подмяна/ разширяване/ изграждане на инфраструктура - публична общинска собственост за минерални води, както и за инфраструктурата за минерални води – публична държавна собственост, за която общините имат задължение за поддръжка, произтичащо от Закона за водите и съгласно Решенията на Министъра на околната среда и водите за предоставяне безвъзмездно за ползване и управление на находище на минерална вода – ИДС, по реда на § 133 от ПЗР (Преходни и Заключителни Разпоредби) на Закона за изменение и допълнение на Закона за водите. (Планирана инвестиция – изграждане/ремонт/реконструкция на тръбопровод за минерална вода).
- Предвид обстоятелството, че обектът на планираната инвестицията (довеждане на натриево-хлоридна вода от солен извор) по Инвестиционна Програма Минерални Води – Пилотна Схема (ИПМВПС) е част от предмета на концесионен договор, следва да имате предвид, че съгласно чл. 65, ал. 2, т. 6 и т. 10 от Закона за концесиите в Договора за концесия се съдържат условията, реда и сроковете за предаване на обекта на концесията в началото и в края на концесията, както и вида, размера и сроковете за изпълнение на задълженията за инвестиции. След като Договорът за концесия е сключен преди решението за кандидатстване по пилотната схема, планираните инвестиции в рамките на ИПМВПС не са били предвидени в договора в съответния обем и съотношение. Изменение на договора за концесия е възможно само в предвидените от закона случаи.
Предвид обстоятелството, че обектът на планираната инвестицията по Инвестиционна Програма Минерални Води – Пилотна Схема (ИПМВПС) е част от предмета на концесионен договор, следва да имате предвид, че съгласно чл. 65, ал. 2, т. 6 и т. 10 от Закона за концесиите в Договора за концесия се съдържат условията, реда и сроковете за предаване на обекта на концесията в началото и в края на концесията, както и вида, размера и сроковете за изпълнение на задълженията за инвестиции. След като Договорът за концесия е сключен преди решението за кандидатстване по пилотната схема, планираните инвестиции в рамките на ИПМВПС не са били предвидени в договора в съответния обем и съотношение. Изменение на договора за концесия е възможно само в предвидените от закона случаи.
В случай че процедурата за предоставяне на концесия предстои да бъде проведена, то преди нея или в нейните рамки следва да бъдат предвидени планираните инвестиции в рамките на ИПМВПС. В допълнение в чл. 3 ал. 2 от Оперативното ръководство (ОР) са определени допустимите разходи за СМР, а именно за ремонтни дейности/ подмяна/ разширяване/ изграждане на инфраструктура - публична общинска собственост за минерални води, както и за инфраструктурата за минерални води – публична държавна собственост, за която общините имат задължение за поддръжка, произтичащо от Закона за водите и съгласно Решенията на Министъра на околната среда и водите за предоставяне безвъзмездно за ползване и управление на находище на минерална вода – ИДС, по реда на § 133 от ПЗР (Преходни и Заключителни Разпоредби) на Закона за изменение и допълнение на Закона за водите.
Във връзка с нов примерен образец на декларация за минимални и държавни помощи, одобрен от Министерство на финансите, моля да имате предвид, че е променен образеца, посочен в Оперативното ръководство по ИПМВ (Приложение 3.4 към Формуляра за кандидатстване).
В чл. 2 ал. 2 от Оперативното ръководство (ОР) са определени допустимите бенефициери:
Допустимите бенефициери по ИПМВ са общини, управляващи ресурси - минерални води. В поканата и указанията се дефинират конкретни допълнителни изисквания в зависимост от целите на съответната покана. В чл. 3 ал. 2 от Оперативното ръководство (ОР) са определени допустимите разходи за СМР, а именно за ремонтни дейности/ подмяна/ разширяване/ изграждане на инфраструктура - публична общинска собственост за минерални води.
В чл. 3 ал. 2 от Оперативното ръководство (ОР) са определени допустимите разходи за СМР, а именно за ремонтни дейности/ подмяна/ разширяване/ изграждане на инфраструктура - публична общинска собственост за минерални води, както и за инфраструктурата за минерални води – публична държавна собственост, за която общините имат задължение за поддръжка, произтичащо от Закона за водите и съгласно Решенията на Министъра на околната среда и водите за предоставяне безвъзмездно за ползване и управление на находище на минерална вода – ИДС, по реда на § 133 от ПЗР (Преходни и Заключителни Разпоредби) на Закона за изменение и допълнение на Закона за водите, в т.ч., но не само:
- водопреносна и водоразпределителна мрежа за минерални води, в т.ч. помпени станции и др.
- топлообменници; събирателни резервоари, водомерни и каптажни разпределителни шахти за минералната вода преди подаването й към водоползвателите; оборудването за експлоатация (помпа); оборудване на водовземното съоръжение с водомер, манометър, термометър и др.; ремонт на устиевото оборудване на водовземното съоръжение и др. подобни; малки съоръжения и инсталации за обществено ползване.
Реконструкцията на самите сгради на съоръженията не попадат в обсега на програмата.
В чл. 3 ал. 2 от Оперативното ръководство (ОР) са определени допустимите разходи за СМР, а именно за ремонтни дейности/ подмяна/ разширяване/ изграждане на инфраструктура - публична общинска собственост за минерални води..... в т.ч., но не само:
- водопреносна и водоразпределителна мрежа за минерални води, в т.ч. помпени станции и др.
Приложение 3.6 (Бизнес план за управление на находището) е задължителен документ към Формуляра за кандидатстване. Той представя вижданията на бенефициера за бъдещето след реализацията на инвестицията. Успехът на даден проект зависи както от предварително заложените изходни икономически параметри, така и от сложността на инвестицията и социално- икономическата ситуация на населеното място/община/регион.
Чл.2, ал. 2 (Бенефициери и размер на финансиране) от ОР определя допустимите кандидати и размера на предвидената субсидия - Безвъзмездната субсидия по Пилотната схема на ИПМВ е в размер, равен на сбора от сумата, представляваща 50% от стойността на инвестиционния проект и сумата, представляваща разходите за покриване на лихвите по кредити за реализацията на проекта. В допълнение трябва да се има предвид, че Приложение 3.3 (Декларация за избягване на дублирането на финансиране) е задължителен документ към Формуляра за кандидатстване.
Програмата няма изисквания относно източника на съфинансиране.
Приложението за осигурено съфинансиране е задължителен документ към Формуляра за кандидатстване. На етап кандидатстване може да се представи един документ: Декларация от кмета на общината за осигурено съфинансиране (свободен текст), проект на договор за кредит или друг документ ако е приложимо.
Приложението за осигурено съфинансиране е задължителен документ към Формуляра за кандидатстване. На етап кандидатстване може да се представи един документ: Декларация от кмета на общината за осигурено съфинансиране (свободен текст), проект на договор за кредит или друг документ ако е приложимо.
Готовите инвестиционни проекти трябва да се внесат в срока на поканата (16 декември 2016, тогава стартира и оценката на получените проектни предложения). За да се ползва едно находище, съответно за да се изпълняват СМР, ЕО трябва да е извършена. Комисията за оценка ще вземе решение относно проектни предложения, в които съответните документи не са представени, но са представени доказателства за стартирана процедура за тяхното издаване.